Vad är Teknikfokus?

02.03.17

Teknikfokus är en arbetsmarknadsmässa för Data- och Elektrotekniksektionen på Lunds Tekniska Högskola. Målet med mässan är att ge de medverkande företagen ett tillfälle att visa konkreta produkter och/eller tjänster som de arbetar med. Precis som namnet antyder har mässan fokusering på teknik. Detta ska ge studenterna en inblick i vad man som färdig civilingenjör kan arbeta med samt ge företagen en chans att visa upp sina unika tekniklösningar.

Teknikfokus har upplevt mycket under sina år. Allt från en blomstrande tillväxt och en spräckt IT-bubbla har format mässan. Nedan hittar ni några toppar och dalar i mässans historia, delade av en av grundarna Torbjörn Eklund (D97)!

1998

"D-sektionens höstterminsmöte gav i uppdrag till industrimästeriet att hålla i en mässan under 1999. Succén uteblev dock och strax därefter sprack IT-bubblan."

2002

"Efter IT-bubblan spräckts var det extremt svårt att få företag att dyka upp."

2003

"Det blev ännu mörkare och mässan blev tvungen att ställas in."

Under dessa mörka tider övergavs dock aldrig hoppet och sedan ...

... några år senare

När konjunkturen väl skiftade till högkonjunktur var Teknikfokus redan etablerat tack vare att mässan körts på sparlåga de senaste åren. Det gjorde att det fanns en organisation och erfarenhet vilket resultarade i att mässan kunde expandera igen. På den tiden höll D-sektionen i mässan själva, men några år senare anslöt E-sektionen till vad som skulle bli ett härligt samarbete.

Allt detta har lett till där vi står idag, med rekordmånga deltagare och stort intresse från företagens hemsida.

Responsive image

Hur hittar jag dit?

Mässan hålls i E-husets foajé på LTH, se karta nedan.

Projektgruppen

Vi är gänget bakom kulisserna. Hör gärna av er till oss om ni har några frågor!

Anna Goos

Projektledare
anna@teknikfokus.se

Rasmus Göransson

Projektledare
rasmus@teknikfokus.se

Daniel Charmi

Företagsansvarig
daniel@teknikfokus.se

Sebastian Vikström

Informationsansvarig
sebastian@teknikfokus.se

Adam Varg Barvesten

Logistikansvarig
adam@teknikfokus.se

Fredrik Jansson

Eventansvarig
fredrik@teknikfokus.se

Niklas Bruce

Funktionärsansvarig
niklas@teknikfokus.se

Elsa Schröder

Hemside- och marknadsföringsansvarig
elsa@teknikfokus.se